Mudr. Jan Machač

Většina průjmů je způsobena viry, méně často bakteriemi(Salmonella, Campylobakter, Escherichia Colli).  Jedná se o onemocnění, které se většinou upraví samo od sebe. Nebezpečné jsou tím, že při častých stolicích a často i zvracení dochází rychle k velkému úbytku vody a minerálů, což vede k dehydrataci a hrozí rozvrat vnitřního prostředí.

Zásady léčby průjmů:

• Nenakazit další lidi. Mít vlastní ručník a mýdlo, nesdílet nádobí, příbory, jídlo a pití. Důsledná hygiena. Lidé s potravinářským průkazem nesmí chodit do zaměstnání. Musí se u nich vzít stěry ze stolice.

• Klidový režim, nechodit na slunce, fyzicky se nenamáhat.

• Užívat v maximální doporučené dávce Lactobacilly a jiné střevní kultury (Acti-lac, Apo-Lacto, Lamex, Lactobene, Probiofix, Lepicol…)

• Hradit ztráty tekutin – snažte se pít za každou cenu i po lžičkách. Nejlépe iontové nápoje, např. Kulíšek forte, černý čaj, můžete si udělat i tento iontový nápoj: ¾ litru vody, ¼ litru hruškového džusu, 3 lžíce cukru, špetka soli a lžička jedlé sody. Je-li u toho i nevolnost se zvracením, je lepší pít nápoje vychlazené.

Hradit ztráty iontů – do každého nápoje si dejte špetičku soli, jezte sušené ovoce – meruňky švestky,  vhodné jsou  banány

Vhodné je použití Smecty nebo „živočišného uhlí“, které sníží frekvenci stolic a naváže do sebe toxiny a viry

• Pracovní neschopnost se dá vystavit i tři dny nazpět, takže nemusíte v tom nejhorším stadiu utíkat k lékaři, stačí jen zavolat, informovat,  a poradit se jak postupovat.

Je – li přítomno i zvracení, je potom hrazení tekutin velkým problémem. Vhodné jsou léky ze skupiny blokátorů protonové pumpy (PPI) nař. Helicid, Lanzul, Omeprezol, Apo-Ome..Většinou jsou to kapsle, které se mohou rozdělat a vysypat do malého množství vody a po lžičkách vypít. Helicid 10mg je možné koupit i volně, dávka při akutním zánětu žaludku je 2-0-2.

• Jíst. Nedržte hladovku, jakmile máte hlad a na něco chuť tak jezte. Do potravy se toxiny, viry a bakterie snáze vychytají a střevo se tak rychleji očistí. Nejíst ale věci těžko stravitelné, přepálené, kořeněné a dráždivé.

• Nepodceňovat příznaky dehydratace: oschlé rty, únava, bolesti hlavy, závratě, suchý jazyk, žízeň, nízký krevní tlak, malátnost. Někdy je nutné podat infuze, které rychle uhradí ztráty. Je možno podat u nás ambulantně, nebo za hospitalizace na infekčním oddělení FN Brno (Bohunice)

• Neužívat Endiaron a Imodium. Vhodnější je Ercefuryl (ten je možné si vzít sebou na cesty proti cestovatelským průjmům). Ercefuryl je na předpis. Ještě lepší je Normix (také na předpis). Tyto léky ale většinou není třeba užívat, jen při těžkém průběhu.

• Pozor. I průjem může být projevem vážnější choroby. Vyskytne-li se průjem s krví ve stolici, s hleny, je-li krev ve zvratcích, jsou-li abnormální bolesti břicha…nechat se rychle vyšetřit. Může to být i projev nespecifických zánětů střev, nebo dalších vážných chorob. Jejich léčba je v rukách gastroenterologa. Většina průjmů odezní během několika dní. U lidí s potravinářským průkazem se musí počat na tři negativní stěry ze stolice, než je možno se vrátit do zaměstnání.  Pozor na hnisavé rány na prstech. Většinou se jedná o infekci zlatým stafylokokem, který se může na potravinách rozmnožit. Jeho toxiny dělají prudké průjmy během několika hodin od snězení kontaminované potraviny. Jako prevence cestovatelských průjmů je vhodné užívat  probatika (lactobacilly a jiné střevní kultury). Na cesty do rizikových zemí je vhodné se vybavit Ercefurylem, nebo Normixem – hradí pacient.