Mudr. Jan Machač

Dr. Richard Horowitz: Novinky v léčbě Lymeské borreliózy – rozhovor

Dr. Richard Horowitz: Novinky v léčbě lymské borreliózy

 

 

 

Dr. Richard Horowitz léčí lymskou boreliózu a další infekce přenášené klíšťaty již 28 let. Když se přestěhoval z Bayside v New Yorku do Hudson Valley, netušil, že se přistěhuje přímo do oblasti s největším výskytem klíšťat. Po práci v interní ambulanci si Dr. Horowitz otevřel praxi v Hyde Parku v New Yorku, kde je lékařským ředitelem Hudson Valley Healing Arts Center. Jeho kniha, Why I cann´t get better? Solving the Mystery of Lyme and Chronic Disease, vyšla v roce 2013. Redaktorka Lyme Connection Janet Jemmott s ním mluvila o jeho pohledu na lymskou boreliózu a přetrvávající nemoci.

Od té doby, co vaše kniha vyšla, jste dělal rozhovory v rozhlasových a televizních zpravodajských pořadech. Jak reagovala komunita pro lymskou boreliózu (ILADS) a lékařská veřejnost? Byl na vás činěn nějaký nátlak od Americké společnosti pro infekční nemoci (IDSA)?

Komunita pro-Lyme byla skvělá – velmi podporující. Kniha se stále dobře prodává a dostala se na seznam bestsellerů NY Times, ale v epidemii, kdy CDC připouští více než 300 000 případů ročně (je pravděpodobnější, že se jedná spíše o jeden až dva miliony případů ročně), se z této perspektivy zdá, že by mohlo být prodáno mnohem více kopií! Nemyslím si, že si lidé uvědomují, jak moc je tato epidemie závažná a jak se situace dále zhoršuje.

Pokud jde o Společnost pro infekční nemoci Ameriky (IDSA), snažil jsem se stavět mosty. Pozval jsem Dr. Garyho Wormsera, aby se mnou udělal konferenci v Dutchess County. Dr. Alan Steere mě loni pozval na Harvard, kde jsem absolvoval cykly CME (Continuing Medical Education). Mluvil jsem o diagnostickém testování a perzistenci lymské borreliózy a také o babesióze.

Před několika měsíci jsem se setkal s Benem Beardem, vedoucím oddělení bakteriálních nemocí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí přenášených vektory, a diskutovali jsme o tom, jak bychom mohli spolupracovat. Dal jsem mu kopii Why Can’t I Get Better?, a vysvětlil jsem, že to není jen o lymské borelióze, ale také o jiných kmenech Borrelie a koinfekcích, zejména Babesie, které způsobují přetrvávající onemocnění u mých pacientů. Model MSIDS – Multiple systemic infectious disease syndrom- vysvětluje, proč tolik lidí nezíská zpět své zdraví. Model MSIDS také vysvětluje některé kontroverze a je to jeden ze způsobů, jak můžeme překlenout oba tábory (IDSA a ILADS).

Dosahujeme určitého pokroku. Sněmovna reprezentantů schválila HR 4701 sponzorovaný kongresmanem Chrisem Gibsonem (NY-19) a návrh zákona je nyní v Senátu. Myslím, že je velmi pravděpodobné, že letos dostaneme federální zákon o lymské borelióze.

Můžete vysvětlit svůj model MSIDS?

Lidé, kteří za mnou chodí, kteří mají chronickou lymskou boreliózu, mají obvykle několik překrývajících se faktorů, které je udržují při nemoci. Označil jsem to Lyme-MSIDS: Syndrom vícečetných systémových infekčních onemocnění. MSIDS je 16bodový model.

Za prvé, tento model je rozdělen na tři „I“: Infekce, Imunitní dysfunkce a Zánět (inflammation).

Část „Infekce“ je pak rozdělena do čtyř různých podtypů: bakteriální, virové, parazitární a kandidové – kvasinkové infekce a mnoho pacientů má několik z těchto infekcí současně, což je udržuje nemocné. Bakteriální infekce zahrnují lymskou borelii a další druhy Borrelií, stejně jako další infekce přenášené klíšťaty, jako je Anaplasma, Ehrlichia, Bartonella, druhy Mycoplasma, horečka Q, horečka Rocky Mountain, tularemie a Brucella. Pak máte virové infekce, které se objevují v klíšťatech, jako je Heartland, Powassan a nově objevený virus Bourbon. . Tyto viry nevidíme zase tak často, ale občas vidíme reaktivaci jiných virů, jako jsou EBV, CMV a HHV-6. Myslím, že virus Powassan bude v budoucnu velkým problémem. Míra infekce Powassan u klíšťat v údolí Hudson se v posledních několika letech zvýšila z 1-2% na 5-6%. Má úmrtnost mezi 15-30% a může být přenášena do 15 minut od kousnutí klíštěte. Proto musíme opravdu zdůraznit prevenci!

Pak existují parazitární infekce, jako je babesióza, které hrají velkou roli u chronické lymské boreliózy; a nejen Babesia microti, ale i Babesia duncani WA-1, kterou nacházím u pacientů po celém severovýchodě. Babesia může potlačit schopnost imunitního systému zbavit se jiných parazitů, jako jsou střevní paraziti, takže často najdeme přidružené střevní parazity, které hrají roli. Eva Sapi (University of New Haven) také našla filariové organismy v klíšťatech a doktor Stephen Fry z Arizony objevil protomyxozoa FL-1953, který geneticky zahrnuje až osm různých parazitů. Všechny tyto parazity mohou být přítomny současně. Konečně, Candida může hrát roli u některých lidí, kteří užívali antibiotiky. Poskytovatel zdravotní péče musí hledat všechny tyto infekce a léčit je komplexním způsobem, jinak si pacienti budou i nadále stěžovat na chronické příznaky.

Druhá část modelu MSIDS, imunitní dysfunkce, je velmi důležitá, protože jsou často přítomny autoimunitní projevy v důsledku nadměrně stimulovaného imunitního systému způsobené chronickou  Lymeskou borreliózou. Pacienti mohou získat pozitivní protijaderné protilátky (ANA), což neznamená, že mají lupus. Získávají pozitivní revmatoidní faktory, což neznamená, že mají revmatoidní artritidu (RA). Tyto autoimunitní markery, včetně protilátek proti štítné žláze a anti-gangliozidových protilátek (které jsou spojeny s neuropatií – brnění, necitlivost, pálení) – a mohou být také spojeny s POTS (syndrom posturální ortostatické tachykardie)/dysautonomií. Tito lidé přicházejí s nízkým krevním tlakem a palpitacemi, říkají, že se cítí unavení, mají závratě a kognitivní dysfunkce. Je jasné, že existují autoimunitní nemoci, ale moje klinická zkušenost mi ukázala, že chronická, přetrvávající infekce je často základem procesu, protože autoimunitní markery se často stávají negativními s léčbou antibiotiky.

Třetí část modelu MSIDS, zánět, je klíčovou složkou, která je základem mnoha chronických onemocnění a pomáhá nám pochopit přetrvávající příznaky u lymské borreliózy. Během infekce se vylučují molekuly nazývané zánětlivé cytokiny, jako je TNF α – faktor nádorové nekrózy alfa, interleukin 1 (IL-1), interleukin 6 (IL-6) a interferon gama. Tyto molekuly mohou způsobit únavu a bolesti (ať už je to bolest kloubů, bolesti svalů a / nebo bolesti nervů), poruchy spánku a nálady, stejně jako kognitivní potíže. Všechny tyto příznaky mohou být způsobeny zánětlivými cytokiny. Pokud můžete snížit zátěž těchto zánětlivých molekul, i když se nezbavíte každé poslední infekce, mnoho z těchto pacientů se zlepší.

Jak můžeme snížit zánět v našem těle?

Existují další části modelu MSIDS, které přímo ovlivňují zánět, jako je dysfunkce GI (trávicí trubice) s dysbiózou (nerovnováha střevních bakterií), potravinové alergie, nedostatek minerálů a poruchy spánku. Vidíme mnoho lidí s citlivostí na potraviny na pšenici, cukr a mléčné výrobky. Někteří z těchto pacientů jsou také citliví na lepek nebo mají céliakii, a jakmile vyrovnají své střevní bakterie, odstraní kvasinky a vyhnou se potravinám, na které jsou přecitlivělí, cítí se lépe. Vidím také nedostatek minerálů s nízkou hladinou jódu, hořčíku a zinku u asi 25 procent pacientů, kteří mě přijdou navštívit. Nedostatek zinku způsobí zánět.

Konečně, pacienti s lymskou borreliózou často trpí rezistentní úpornou nespavostí. Nespavost působí zánět, zvýšení hladiny interleukinu 6 v těle. Konečným výsledkem zánětu z těchto více zdrojů může být mitochondriální dysfunkce. Mitochondrie jsou části buňky zodpovědné za produkci energie, takže i když léčíte infekce, léčíte střeva, zbavujete se alergických potravin, nahrazujete minerály a necháváte pacienty spát, mohou si stále stěžovat na příznaky, protože došlo k poškození buněk. Léčba mitochondriální dysfunkce se základními živinami, jako jsou NTfactor, CoQ-10 a acetyl-L-karnitin, může pomoci až jedné třetině těchto jedinců zlepšit jejich fyzický výkon.

Dalšími důležitými body na mapě MSIDS, které je důležité řešit, jsou hormonální dysfunkce s POTS / dysautonomií. Vidím spoustu hormonálních problémů týkajících se nadledvin, štítné žlázy a pohlavních hormonů. Stejné zánětlivé cytokiny, o kterých jsme diskutovali, mohou ovlivnit hypofýzu a osu HP (osa hypotalamus-hypofýza) následně snížit funkci nadledvin, ovlivnit štítnou žlázu nebo snížit testosteron u mladých mužů. Pokud jsou hormony postiženy, lidé se nebudou cítit lépe, dokud nebude hormonální nerovnováha řádně řešena. POTS s dysautonomií také hraje obrovskou roli, protože významné procento našich pacientů má POTS a lékaři to nemusí rozpoznat. Pokud jste unavení a máte závratě, dokonce s poruchou vnímání, může to být proto, že váš krevní tlak je příliš nízký a nemáte adekvátní průtok krve do mozku. Je důležité změřit tlak a tep vsedě a ve stoje, abychom správně identifikovali POTS.

Infekce proto ovlivňují základní funkci těla, což způsobuje oxidační poškození buněk volnými radikály a způsobuje nerovnováhu hormonů a autonomního nervového systému. Nestačí jen léčit infekce. Musíme napravit škody způsobené infekcemi, abychom dostali člověka zpět do rovnováhy. Je to ekvivalent toho, že jdete do ordinace lékaře s 16 špendlíky v noze a říkáte, že máte bolesti nohou. Pokud lékař nenajde všechny špendlíky a nevytáhne je, nikdy se nebudete cítit dobře. Pacienti s lymskou boreliózou s dlouhým seznamem příznaků se proto mohou zdát pro poskytovatele zdravotní péče příliš zatěžující, ale použití modelu MSIDS zjednoduší složitou situaci tím, že rozdělí nemoc na součásti a dostanete se tak ke zdroji příznaků. Zjistil jsem, že více než 90 procent chronicky nemocných lidí dostane pozitivní klinickou odpověď pomocí mapy MSIDS, pokud si jednoduše uděláte čas na rozdělení procesu onemocnění do těchto 16 aspektů.

Poté, co jste diagnostikovali pacienta, jaká je první věc, kterou léčíte? Který z 16 hřebíků vytáhnete jako první?

Během anamnézy a celkového vyšetření je důležité diskutovat o hlavních stížnostech, aby se vytvořila diferenciální diagnóza a zaměřilo se testování a léčba na tyto příznaky. Horowitzův Dotazník Lyme/MSIDS je na straně 34 v mé knize a obsahuje seznam nejčastějších příznaků pozorovaných u lymské borreliózy. Byl vytvořen z dotazníku, který před lety vyvinul Dr. Burrascano. Rozšířili jsme původní dotazník a přehodnotilii některé otázky a odpovědi, přidali jsme sekce pro vyhodnocení rizika lymské borreliózy a souvisejících koinfekcí. Dotazník byl poté ověřen Dr. Phyllis Freeman a Maryalice Citera, výzkumníky z SUNY New Paltz. Dotazník jsme předali více než 500 pacientům a ověřili jsme ho na třech důležitých statistických měřeních. Poskytovatelé zdravotní péče a pacienti jej proto mohou s důvěrou používat jako počáteční screeningový nástroj k vyhodnocení rizika poruchy přenášené klíšťaty. To by bylo zvláště užitečné v případě pacienta, který přichází s onemocněním, jako je chronický únavový syndrom (CFS), fibromyalgie, autoimunitní porucha, jako je RA nebo roztroušená skleróza (MS), nebo psychiatrické onemocnění, jako je deprese nebo úzkost. Všechny tyto nemoci mohou být způsobeny lymskou borreliózou, která je známá jako „velký imitátor“. Dotazník pomůže odhalit, zda máme co do činění s multisystémovým onemocněním, které je klasické pro lymskou borreliózu. Pak sečtete čtyři části dotazníku, a pokud je jejich skóre vyšší než 46, je statisticky velká šance, že trpí lymskou borreliózou. Dalším krokem je podívat se na dotazník a zaměřit se na nejdůležitější příznaky. Migrační bolesti a bolesti jsou klasické pro aktivní Lyme. Denní pocení, noční pocení, horečky, zimnice a hlad po vzduchu naznačují babesiózu, parazitární infekci. Pokud nebudete léčit Babesii, mnoho z těchto pacientů se nezlepší. Budu testovat Babesii tím, že udělám babesijský panel prostřednictvím laboratoří IGeneX, podívám se na titry pro Babesia microti a Babesia duncani WA-1, s PCR (DNA) a Babesia FISH test. Také bych mohl testovat různé druhy Babesia (microti a WA-1 / duncani) prostřednictvím místních laboratoří, jako jsou Quest, Lab Corp a Bio referenční laboratoře.

Pokud si pacient stěžuje na brnění, necitlivost a pocity pálení (naznačující neuropatii), pak bych zkontroloval nedostatek vitamínů (B12, kyselina listová), toxicitu těžkých kovů (rtuť, olovo, arsen), štítnou žlázu a hormonální poruchy, imunitní nedostatečnost, stejně jako kontrolu autoimunitních markerů (protilátky proti gangliosidu) proti nervům. Tyto protilátky jsou pozorovány u pacientů s autoimunitními poruchami s demyelinizací a také u POTS/dysautonomie, což naznačuje potřebu podpory imunity při léčbě jako IVIG (IV imunoglobulinová terapie).

Procházím proto dotazník a příznaky, jeden po druhém, a rozhoduji se o testování, které musím udělat, se zaměřením na koinfekce, hormonální abnormality, nedostatek minerálů, potravinové alergie nebo citlivosti, autoimunitní přesahy, zátěž těžkých kovů a toxiny, detoxikační problémy, stejně jako poruchy nálady a problémy se spánkem. Pak bych navrhl model léčby založený na historii a výsledcích testů. Běžným příkladem je pacient, který si stěžuje na pocit únavy, závratě, s palpitacemi a problémy s koncentrací, s exacerbací těchto příznaků ve tři hodiny odpoledne, brzy po obědě. Tento vzorec příznaků naznačuje reaktivní hypoglykémii. Mohl bych je nechat jít na pětihodinový test glukózové tolerance, abych zjistil, zda jsou hypoglykemičtí, a / nebo jim říct, aby vyzkoušeli hypoglykemickou dietu. Pokud se tento komplex příznaků vyřeší, víme, že jsme odstranili jeden hřebík. Pokud přetrvává, musíme se vrátit a rozšířit diferenciální diagnostiku.

Stejné příznaky lze pozorovat u lymské borreliózy s nízkou funkcí nadledvin a/nebo POTS/dysautonomií. Pacient by mohl říci, že byl po dlouhou dobu pod obrovským stresem, což vedlo k nízké funkci nadledvin, a pokud změna polohy ze sezení na stání přináší příznaky, naznačuje to POTS. Často existuje několik překrývajících se faktorů, které způsobují stejné příznaky, a všechny je třeba řešit, aby jednotlivec dosáhl maximálního zlepšení. Například nyní zjišťujeme, že dvě třetiny našich pacientů s chronickým přetrvávajícím onemocněním mají problém s toxiny plísní a těžkými kovy. Ačkoli se účinek plísní může lišit mezi jednotlivci, je zřejmé, že neurotoxiny z vnějších zdrojů, jako jsou plísně, rtuť a olovo, stejně jako vnitřní biotoxiny z Borrelie způsobují onemocnění u velkého počtu jedinců, což činí detoxikaci nezbytnou součástí léčebného plánu.

Když dáme lidem zkoušku glutathion i.v. v naší lékařské ordinaci, abychom pomohli jejich tělu detoxikovat, asi 70 procent z nich nám říká, že se zlepšují. Jejich únava, bolesti svalů a kloubů jsou lepší a často se jejich paměť zlepšuje – jen tím, že se zbavíte některého z těchto neurotoxinů. Můžeme také ovlivnit zánětlivé hladiny cytokinů. Pokud léčíte infekce antibiotiky nebo bylinami, ale nedostatečně detoxikujete pacienty, většina lidí se nezlepší. Model MSIDS zahrnuje všechny tyto faktory, ale musíte být při pohledu na model, testování a zpracování kousek po kousku, protože každý pacient je jiný.

Cítí se pacienti občas ohromeni všemi těmito věcmi, kterým musí věnovat pozornost?

Ano, na začátku to může být obtížné, ale lékař a/nebo zdravotní sestra projde léčebný režim s pacientem. Doporučujeme jim také, aby si na konci návštěvy dělali poznámky, takže když opustí kancelář, mají písemné pokyny. Poskytneme jim také kontaktní informace – telefonní čísla a e-mailovou adresu – pokud budou mít později dotazy.

Právě teď pracujeme na počítačové aplikaci, abychom se pokusili zefektivnit diagnostický a léčebný proces MSIDS pro pacienty a lékaře. Pacienti budou moci vyplnit dotazník Horowitz-MSIDS online, poskytovatelé zdravotní péče budou moci zadat výsledky testů a aplikace navrhne diferenciální diagnózy a léčebné režimy založené na alergiích, předchozí reakci na léky a byliny a/nebo preference pacienta/lékaře. Aplikace Lyme Navigator by měla být k dispozici na telefonech a počítačích doufejme, že do příštího roku. Kromě širšího zpřístupnění mého diagnostického a léčebného modelu by měl pomoci v obtížných případech s širokou diferenciální diagnózou a umožnit provádění multicentrických studií na velkých populacích pacientů, což by pomohlo dalšímu základnímu výzkumu.

Také jsme vytvořili organizaci 501(c)(3) známou jako Lyme Navigator Foundation jako počáteční krok k výzkumu lymské borreliózy a koinfekcí a spolupracujeme s Dr. Ying Zhangem z Johns Hopkins University, abychom provedli klinické studie o nových léčebných režimech pro bakteriální perzistence, které pomohou najít lék na lymskou borreliózu. Nadace Lyme Navigator Foundation má několik účelů. Jedním z nich je pomoci najít nejúčinnější diagnostické a léčebné režimy pro chronicky nemocné osoby s Lyme-MSIDS. Posláním nadace je také rozšířit se na další nemoci, jako je chronický únavový syndrom, fibromyalgie, autismus, roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, rakovina a další chronická onemocnění.

Chronická onemocnění ve Spojených státech představují 70 procent úmrtí a 75 procent našich nákladů na zdravotní péči, což je ekonomicky neudržitelné. Bylo předpovězeno, že chronická onemocnění v příštích 30 letech zruinují zdravotní péči. Proto chceme použít Lyme Navigator Foundation jako platformu pro aplikaci modelu MSIDS na tyto další chronické nemoci, abychom zjistili, zda můžeme zlepšit kvalitu péče o pacienty, léčit základní příčiny a ne příznaky, a zároveň ušetřit drahocenné dolary na zdravotní péči. Nadace Lyme Navigator Foundation se také bude zabývat zlepšením našeho současného modelu zdravotní prevence.

Chronické infekce a toxiny jsou spojeny s chronickými nemocemi a nejsou pravidelně zohledňovány. Podíváme-li se na preventivní aspekt diagnostiky a léčby MSIDS a uvidíme – stejně jako Framinghamova studie před více než 40 lety – zda můžeme předcházet nemocem, jako je Alzheimerova choroba a rakovina, léčbou lidí na infekce a jejich detoxikací. Posledním posláním nadace je pro chudé pacienty, kteří nemají finanční prostředky na to, aby se řádně léčili. Snažíme se získat finanční prostředky na pomoc těm, kteří si nemohou dovolit komplexní péči. Je to velký projekt, ale je to velmi vzrušující. Na tomto projektu právě teď pracuje tým expertů a měl by být spuštěn na konci tohoto roku nebo v příštím roce.

Chtěl jsem se vás zeptat, co lze udělat pro všechny chudé lidi, kteří jsou ohroženi – například dělníci kteří pracují venku a často bez pojištění – musí být vystaveni vysokému riziku pro lymskou borreliózu, ale nemohou si dovolit léčbu.

Ano, jsou vystaveni vysokému riziku. Výhodou aplikace je, že ji může používat každý, kdo má chytrý telefon nebo přístup k počítači. Místní lékaři budou mít přístup k modelu péče, který používám pro pacienty ve své kanceláři, ale za zlomek nákladů. Pacienti budou moci využívat své vlastní poskytovatele zdravotní péče a aplikace je povede. Můj vydavatel mě požádal, abych udělal další knihu, zjednodušenou verzi. Je otázka, zda si na toto dokážu nalézt čas, stejně tak jako na knihu, která bude integrovat aplikaci. Na konci mé knihy: Why Can’t I Get Better? je dodatek pro poskytovatele zdravotní péče o testovacích a léčebných protokolech. Často mluvím s lékaři z jiných států a jiných zemí a snažím se být pro ně zdrojem, jak jen mohu. Myslím, že zjednodušená verze knihy a aplikace pomůže lidem – proto jsem napsal knihu – sdílet svou znalostní základnu a pomáhat lékařům zlepšit zdraví svých pacientů.

Samozřejmě, nejprve musíte přesvědčit svého lékaře, že existuje chronické onemocnění přenášené klíšťaty. Dovolte mi, abych se vás zeptal na něco o léčbě. Můžete léčit někoho s onemocněním přenášeným klíšťaty bez antibiotik?

Ano, samozřejmě můžete. Chci se jen vyjádřit k vašemu poslednímu prohlášení o přesvědčení lékařů, že neexistuje chronická lymská borrelióza. Na zadní straně mé knihy jsou stovky vědeckých odkazů z recenzované vědecké literatury o lymské borrelióze, koinfekcích a různých aspektech modelu MSIDS. V této části jsou odkazy na nespolehlivost testů Lyme a na to, jak Borrelia přetrvává. Pokud si lékař nebo poskytovatel zdravotní péče udělá čas, aby prošel tyto odkazy, uvidí, že existuje dostatek vědeckých důkazů. Od té doby, co byla kniha vydána, existuje několik nových odkazů na vytrvalost od výzkumníků z NIH, pomocí techniky zvané xenodiagnostika. To prokázalo perzistenci u myší a u pacientů s lymskou boreliózou (PTLD) po léčbě.

Pokud jde o další léčbu, můžete léčit lidi s přirodními protokoly a nejen antibiotiky; ty jsou podrobně popsány v mé knize. Chronicky nemocní pacienti obvykle potřebují nějaká antibiotika, aby účinně snížili zátěž organismů v těle, ale to neznamená, že na nich musíte zůstat dlouhodobě. Můžete použít bylinné protokoly, ať už je to Cowdenův protokol se samento-banderolem, nebo Protokol Buhner, nebo McCamishův protokol, nebo Byron Whiteův protokol, nebo Protokol Zhang s čínskými bylinami. Používáme mnoho těchto bylin a zjišťujeme, že jsou užitečné asi u 70 procent našich pacientů.

Pokud máte pacienta, o kterém máte podezření, že nebyl diagnostikován po dobu 20 let, může doufat, že se buď zbaví patologických organismů, nebo se může uzdravit natolik, že se může znovu vrátit do normálního života?

 Určitě existuje naděje pro lidi, protože jsem efektivně použil model MSIDS u tisíců pacientů, kteří byli dlouhodobě nemocní. Většina lidí, kteří mě přišli navštívit, viděla deset až 20 lékařů, než přišli do mé lékařské praxe. Pomáhám většině těchto lidí se zlepšit; někteří jsou o něco lepší, někteří jsou mírně lepší, někteří jsou výrazně lepší a někteří jsou zcela bez příznaků.

Nejdůležitějším věcí při pomoci těmto pacientům je hledat body na modelu MSIDS, které nebyly dříve diagnostikovány a/nebo adekvátně léčeny, jako jsou chronické infekce – zejména paraziti jako Babesia – spolu s POTS / dysautonomií, citlivostí na potraviny a alergiemi a neschopností spát. Mnoho lidí se nezlepší, pokud se nebudete zabývat těmito body. Jakmile se na mapě MSIDS vypořádáte s těmito a více faktory, většina lidí se zlepší. Měl jsem lidi, kteří byli po léta upoutáni na invalidní vozíky, kteří byli schopni znovu chodit. Lidé, kteří byli zdravotně postižení a neschopní pracovat, se vrátili ke své práci. Určitě existuje naděje pro lidi, a pokud bude zákon o lymské borrelióze schválen, dostaneme potřebné finanční prostředky na výzkum, abychom urychlili pokrok. A co je nejdůležitější, NIH, CDC a lékaři IDSA a ILADS musí spolupracovat na nalezení řešení této zničující epidemie. Musíme odložit politiku stranou a pracovat ve prospěch druhých.

Takže i když CDC říká, že je ročně 300 000 případů, na začátku rozhovoru jste řekl, že to odhadujete na jeden až dva miliony?

Zde je důvod, proč říkám, že čísla jsou mnohem vyšší. Když se pozorně podíváte na studii CDC od Hooka v roce 2012, uvedl, že 0,9% jedinců v roce 2012 uvedlo, že někdy bylo diagnostikováno s lymskou borreliózou a 0,3% respondentů bylo diagnostikováno v loňském roce. Americká populace je více než 300 milionů a 0,3 procenta z 300 milionů je více než 900 000 lidí. Svá čísla také založili na dvoustupňovém testovacím protokolu ELISA, po kterém následuje Western blot, o kterém je známo, že je u njě chybovost stran falešné negativity přibližně u poloviny infikovaných lidí. Pak data nezahrnovala státy jako New York, které jsou hyper-endemické pro lymskou borreliózu. Data nezahrnovala ani laboratoře jako IGeneX, která zachycují významně vyšší počet jedinců, které jiné komerční laboratoře nepoznají.

To je opravdu neuvěřitelné! Je to opravdová pandemie!

Je to celosvětová pandemie. Když cestuji po Evropě, slyším stejné příběhy, že miliony lidí jsou nakažení. Když jedu přednášet do Štrasburku ve Francii, což je přímo vedle Německého Schwarzwaldu, mají jen v tomto regionu více než milion případů lymské borreliózy. Před několika lety jsem jel do Číny a setkal se s jejich CDC, abych jim pomohl s lymskou borreliózou a Babesií, a oni mi soukromě řekli, že 6 procent čínské populace má lymskou borreliózu. Takže pokud je v Číně 1,4 miliardy lidí, bylo postiženo asi 300 milionů lidí v Číně. Jedná se o celosvětovou pandemii, a to ani nezahrnuje ostatní druhy Borrelie, jako je Borrelia miyamotoi, nová spirocheta – relapsing fever borrelióza, která není nalezitelná standardním dvoustupňovým testováním a která se rychle šíří. Přemýšlejte o všech lidech, kteří mají syndromy podobné lymské borrelii, které by mohly být způsobeny jinými druhy Borrelie. Jsme uprostřed pandemie borreliózy. Musíme to brát velmi vážně, protože to může být přenášeno z matky na dítě a nyní se prokázalo, že infekce přenášené klíšťaty se mohou přenášet i krevními převody. To způsobuje velké postižení milionům lidí a budoucí generace budou také postiženy.

Aby bylo jasno, říkáte, že Borrelie se může přenášet převodem krve?

Ne všechny druhy. Víme, že převod krve může být kontaminován Borrelií – relapsing fever, stejně jako druhy Babesie, Anaplasmy a Bartonelly. To bylo nedávno publikováno v lékařské literatuře. O lymské borrelióze zatím nevíme; není to jasné. Víme, že Borrelie může být přenášena z matky na dítě; Viděl jsem, že se to stalo. Viděli jsme úmrtí plodů u žen, když nebyly řádně léčeny, a to je uvedeno v lékařské literatuře, takže je to problém pro ženy, které chtějí otěhotnět, které mají příznaky s negativním testováním.

Děti jsou také ohroženy, když si hrají na trávnících v endemických oblastech a dostanou lymskou borreliózu a pak se vyvinou neuropsychologické problémy. Letos se objevil také článek Dr. Strickera o možném sexuálním přenosu. Neznáme skutečné riziko sexuálního přenosu, ale Borrelie byla nalezena ve spermiích a vaginálních sekretech. V tomto okamžiku existuje mnoho neznámých. Více způsobů přenosu v kombinaci s rostoucím počtem klíšťat a přetrvávajícími nemocemi vystavuje naši společnost velkému riziku.

Jaká je role různých technik ovládání mysli a těla, meditace a spirituality při léčení nemocí přenášených klíšťaty?

 

Mind-body technics a spiritualita mohou být použity jako nástroj, který pomáhá léčit pacienty s chronickým onemocněním. V poslední kapitole své knihy se zabývám některými vědeckými studiemi o meditaci. Existuje mnoho důkazů, že integrace meditace do léčebného procesu může být užitečná. Dříve jsme mluvili o tom, jak některé zánětlivé cytokiny způsobují, že lidé zůstávají nemocní únavou, bolestí kloubů, bolestí svalů, poruchami spánku, problémy s pamětí a psychiatrickými problémy, jako je úzkost a deprese. S meditací můžete snížit zánětlivé cytokiny. Dokonce i některé starší studie o transcendentální meditaci od Herberta Bensona z Harvard Medical School ukazují pozitivní vliv na elektroencefalogram (EEG), funkci nadledvin, respirační funkci a galvanickou kožní rezistenci. Pokud jde o spiritualitu a spojení mysli,těla a ducha, věřím, že lidé by se měli spojit se svou spiritualitou. Může jim dát naději.

Zjistili jste, že existují konkrétní alternativní léčby, které jsou užitečné? Zmínil jste bylinky. Je tu ještě něco? Vzdálené infračervené (FIR) sauny nebo rifiingový nebo hyperbarický kyslík?

Nejužitečnější léčbou číslo jedna je detoxikace. Detoxikace je důležitá pro drtivou většinu našich pacientů. Toho lze dosáhnout vypocením toxinů prostřednictvím saun FIR, jejich odstraněním glutathionem, díky němuž jsou toxiny rozpustné ve vodě, takže mohou být správně eliminovány, nebo podporou jiných detoxikačních cest, jako je methylace – někteří jedinci nemelytují správně. Je užitečné podporovat více detoxikačních cest současně tím, že pomáhá vylučovat toxiny kůží, játry, ledvinami a tlustým střevem. Glutathion je nezbytnou součástí většiny detoxikačních režimů v kombinaci se saunami, protože to může pomoci odstranit těžké kovy a toxiny plísní.

Pokud jde o hyperbarický kyslík (HBOT), může být užitečný pro některé pacienty, ale není léčebný a ne všechna pojištění ho pokryjí. Musíte být také opatrní s HBOT u pacientů s aktivní babesiózou, protože příliš mnoho kyslíku může reaktivovat jejich infekce. Pokud jde o jiné alternativní režimy, myslím, že je třeba je vědecky studovat. Sporadicky jsem slyšel o lidech, kteří se zlepšili z ozonu, z peroxidu vodíku, z terapií vitamínem C. Doufám, že nadace Lyme Navigator Foundation, spolupracující se skupinami, jako je Úřad alternativní medicíny (OAM), bude v budoucnu schopna provést některé z těchto vědeckých studií.

Musíme se podívat na tyto terapie, včetně zvýšení tělesné teploty teplem, protože spirochety nepřežijí dobře v těle s teplotami nad 40 stupňů Celsia podle předchozí publikované literatury. Musíme se podívat na nové způsoby, jak eliminovat zátěž patogenních organismů a nespoléhat se jen na antibiotika, protože víme, že velmi mnoho lidí onemocní a existují obavy ze selekce superbakterií a rezistencí vůči antibiotikům. Osobně jsem ve své praxi nikdy neviděl rezistenci na antibiotika, protože je kombinuji. Kdybychom měli více finančních prostředků na výzkum chorob přenášenými  klíšťaty, mohli bychom se podívat na alternativní terapie a zjistit, které z nich jsou vědecky platné a bezpečné a účinné pro pacienty.

Můžete se někdy vůbec vyléčit z onemocnění přenášeného klíšťaty nebo jde jen snížení hladiny těchto organismů v těle?

Obvykle nemluvím o vyléčení, protože pacienti, kteří mají toto onemocnění po mnoho let, mají potíže s vymýcením každého posledního organismu jako je Borrelie (a/nebo parazitů jako Babesie). Nemyslím si však, že je nutné eliminovat každý poslední organismus. Žijeme s mnoha různými bakteriemi a parazity. Musíme však přimět imunitní systém, aby fungoval správně a našel homeostatickou rovnováhu s těmito organismy. Například, pokud je mikrobiom střeva poškozen, můžeme mít problém s cytokiny a naším imunitním systémem.

Používám kombinace různých probiotik s miliardami zdravých bakterií, abych se ujistil, že dostáváme dobrá probiotika do našeho gastrointestinálního systému, takže lidé nebudou trpět nadměrným růstem kvasinek a candidózy. Mikrobiom je důležitý. Manipulací s mikrobiomem můžete zvrátit metabolický syndrom a cukrovku, můžete zhubnout, změnit hladinu cytokinů a zánět a nedávné studie dokonce poukazují na změny ve fungování autistické populace. Takže se opravdu nemusíte zbavit každé poslední Borrelie, ale musíte řešit všechny významné abnormality na mapě MSIDS, které přispívají k nemoci.

Je v současné době ve vědeckém výzkumu něco nového?

Existuje rostoucí počet koinfekcí, které jsou problematické. Objevují se další druhy Borrelióz, jako je Borrelia miyamotoi, které se vyskytují v 10-20 % klíšťat na severovýchodě. Našel jsem Borrelia miyamotoi PCR u jednoho z mých pacientů, kteří mě přišli navštívit s psychózou, který byl léčen antibiotiky po dobu pěti měsíců jiným lékařem. Borrelie stále přetrvávala v těle. Musíme se velmi pečlivě podívat na tyto nové druhy Borrelií, stejně jako na různé druhy Babesií, jako je WA-1/duncani, a některé z nově se objevujících virových infekcí, jako jsou viry Heartland, Bourbon a Powassan; tyto viry mohou být smrtelné.

Výzkum, který byl právě publikován prostřednictvím Harvardu a Kalifornské univerzity v Davisu, nyní také ukazuje spojení s autismem a toxiny v životním prostředí. Potřebujeme změnu paradigmatu v modelu chronických onemocnění, kde jsou chronické infekce a toxiny považovány za základní etiologie nemocí, jako je chronická lymská borrelióza, Alzheimerova choroba, autismus a rakovina. Existuje také vzrušující nový výzkum v oblasti kmenových buněk, stejně jako nové terapie založené na manipulaci s mikrobiomem střeva – ty mohou pomoci lidem, kteří jsou nemocní z Lyme / MSIDS. A konečně, výzkumUniverzity Johns Hopkins se zabývá novými kombinacemi léků pro perzistentní Borrélie. Všechny tyto špičkové výzkumy dávají naději chronicky nemocným pacientům.

Nemluvili jsme o IVIG. Léčíte IVIG a myslíte si, že je to důležitá součást léčby?

Ano, určitě. Existuje skupina pacientů, kteří potřebují IVIG. Mají chronickou variabilní imunitní nedostatečnost (CVID) nebo trpí rezistentními neuropatiemi nebo autoimunitní encefalopatií. Někteří z těchto lidí, kteří mají lymskou borreliózu a přidružené koinfekce s nízkými hladinami imunoglobulinů, se nezlepší, dokud nedostanou IVIG. Někteří lidé s POTS s dysautonomií, s CVID a s autoimunitními projevy mohou také považovat IVIG za velmi užitečné. Při první návštěvě vyšetřujeme lidi na imunoglobuliny a jejich podtřídy a zjistili jsme, že určitě existuje podskupina těchto pacientů s autoimunitními markery, kteří mají imunitní deficit a kteří se s IVIG zlepší. Není to všelék; nefunguje u všech pacientů, ale existuje podskupina pacientů, pro které je tato léčba užitečná, a důležitou součástí našich terapeutik je pomoc chronicky nemocným pacientům zlepšit se.

Je ještě něco důležitého, co byste chtěl říci? Naplňuje vás vaše práce?

Myslím, že jste pokryli většinu z toho důležitého: Je to šířící se pandemie a čísla rostou. Lyme-MSIDS napodobuje nemoci, jako je CFS, fibromyalgie, MS, autoimunitní a psychiatrická onemocnění, a diskutovali jsme o nových koinfekcích a významu modelu MSIDS při objevování multifaktoriálních etiologií způsobujících chronické příznaky. Když jsem se přestěhoval z Bayside, nevěděl jsem, že jsem se přestěhoval přímo do srdce jedné z největších endemických oblastí Lyme v USA. Nikdy nevíte, kam vás život zavede, ale skutečnost, že jsem byl schopen sloužit způsobem, který, jak doufám, prospěl lidem a později prospěje lidstvu, mi připadá jako požehnání. Dostal jsem příležitost pomoci našemu světu způsobem, o kterém si nemyslím, že by se jinak stal, kdybych se nepřestěhoval do Hudson Valley. Jsem vděčný za příležitost pomoci vyřešit celosvětový problém.